İNDİRİM:İkinci Alışverişinizde %20İndirim...

Hibiskus Çayının Faydaları

Yazar Bizimaktar 15/09/2014 8 Yorumlar

Hibiskus Çayı son zamanlarda şeker hastalığı ve akciğer rahatsızlığı olan vatandaşlarımız için önemli bir bitkidir . Hibiskus bitkisinin bir çok rahatsızlığa iyi geldiği kanıtlanarak 08.05.2014  yılında sağlık bakanlığının teşvikleri ile üretim çiflikleri kurulacağı sağlık bakanlığının resmi web sayfasında yer almıştır.
Hibiskus çayı nedir , Hibiskus nerede yetişir , Hibiskus çayının faydaları nelerdir ?
Hibiskus latince bir kelime olup. bedene şifa veren, ve vücudu ferahlatan anlamına gelir. Çöl ikliminde yetişen güzel çiçekleri olan ve arapça ismi Kerkedeh olan bir çöl bitkisidir. Yoğun su tutma kapasitesinden dolayı çöl seyahatlerinde  bedevi topluluklar tarafından susuzluk giderici  olarak tüketilmektedir.
Mavi, beyaz, kırmızı, turuncu, beyaz-kırmızı ve diğer renk kombinasyonları olan hibiskus türleri mevcuttur. Sağlığa en fazla faydaları olan hibiskus türü koyu kırmızı renkli olanıdır. Kür amaçlı ve kurutulmuş olarak satın alacağınız koyu kırmızı renkli hibiskusların, önce bir parça tadına bakınız. Eğer dilinizin üzerinde ekşi tat bırakmıyorsa  almayınız. Ya raf ömrünü doldurmuştur, ya da uygun toprakta yetişmemiştir.
Tüm bunların dışında koyu kırmızı renkli çiçeklerinin mutlaka en alt taç yapraklarının bulunduğuna dikkat edilir. Bu taç yapraklar özellikle akciğer kanseri ve diyabet hastaları için kullanılması gereken en önemli kısımlarıdır.
Hibiskus hücre rejenerasyonu için çok faydalı bir bitkidir. Ölü hücreleri yenileyicidir.
Yaşlanmayı geciktirir ve bedendeki ve ciltteki ölü hücreleri yeniler.
Özellikle koyu kırmızı renkte olan hibiskus bitkisinin çayı çok güçlü antioksidan maddeler içerir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.
Kandaki şekeri düzenler.
Yüksek tansiyona bitkisel çözüm tedavisi sunar, tansiyon düşüren bitkiler arasındadır.
Grip ve öksürükte nefes açıcı olarak kullanılmaktadır.
Böbrek iltihabına iyi gelmektedir.
Kireçlenmeyi önleyicidir.
Hibiskus iyi kolesterolü yükseltir, kötü kolesterol oranını düşürür.
Soğuk algınlığında veya ateş düşürücü olarak yardımcıdır. Bu durumlarda, hibiskus çayını günde bir-iki defa hazırlayıp içmek faydalıdır.
Damar sertliği (atherosklerozis) şikâyeti olanlar için mükemmel bir yardımcıdır.
Yüksek miktarda C vitamini içermektedir.
Hibiskus’tan yapılan çay hem antiseptik hem de antibakteriyeldir.
Hibiskus Çayı : Bir kahve kaşığı ince kıyılmış, kurutulmuş hibiskus kupa yaprağı demliğe konur ve üzerine 300-400 ml kaynarsu doldurulduktan sonra 5-10 dakika demlemeye bırakıldıktan sonra süzülerek içilir.
Anemi kansızlık hastalığı olan kişilerde anemi tedavisi uygulaması yapılıyor ise hibiskus çayı demir emilimini engellediği için hibiskus kürünün yapılması, anemi tedavisini etkisizleştirebilir. Bilinen bir yan tesiri yoktur.
Hibiskus bitkisi ağırlıklı olarak taç yapraklarından anthocyanin grubu etkin maddeleri bol miktarda içerdiği için guatr ve tiroid şikayeti olanların kullanmaması gerekir. Anthocyanin’ler goitrogenik özelliklidir. Goitrogenik, “guatra neden olan” demektir.
Hibiskus bitkisinin en güçlü özelliklerinden biri de topraktaki metalleri depolama potansiyelidir. Ağır metal içeren topraklarda yetişmekte olan hibiskusların kullanılmaması ve hasat edilmemesi gerekir.
Akciğer kanserine yakalanmış hastaların da günde en az iki bardak hibiskus çayı içmelerinde çok büyük faydalar vardır. Ancak, günde üç bardağı geçmemelidir.

8 Yorumlar

Michael:
15/09/2014, 12:08:31 PM
Yanıtla

I must say, the Journal Blog is a fantastic addition to an already outstanding theme. Keep up the good work guys, it's amazing what you come up with for the Opencart community.

Alex:
15/09/2014, 12:08:54 PM
Yanıtla

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.

Kostas:
15/09/2014, 12:10:22 PM
Yanıtla

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Aliquam iaculis egestas laoreet. Etiam faucibus massa sed risus lacinia in vulputate dolor imperdiet. Curabitur pharetra, purus a commodo dignissim, sapien nulla tempus nisi, et varius nulla urna at arcu.

권:
21/05/2015, 09:51:35 AM, maeon.com
Yanıtla

멋진 테마

raph:
22/02/2016, 11:23:52 AM, www.raphcomtech.com
Yanıtla

nice

User:
24/02/2016, 12:47:37 PM
Yanıtla

Comment

Treinen:
08/04/2016, 10:58:33 AM, test.nl
Yanıtla

testen

Bogdan Petrescu:
02/05/2016, 06:53:24 PM

testing...

WPM:
08/05/2016, 11:37:35 AM, worldpapermoney.ru
Yanıtla

Best Theme!

Yorum Yap